نکاتی ویژه درباره تاسیسات فنی ساختمان

نکات ایمنی برای پیشگیری از خرابی و آسیب به شوفاژ دیواری : همواره پیش از استفاده از هر وسیله ای میبایست موارد استفاده ای درست و بجا از آن را قبل از استفاده به خوبی مطالعه نمود تا در هنگام استفاده از آن وسیله هیچ گونه مشکلی پیش روی شما واقع نگردد. با توجه به ویژگی ها و کارایی این محصول در مقایسه با پمپ سانتریفیوژ می توان گفت کمتر مورد انتخاب و خرید کاربران و مشتریان واقع می شود. بسیاری از افراد برای جلوگیری از بروز اینگونه مشکلات به فکر خرید دریچه بازدید می افتند. لوله کشی گاز ساختمان در مرکز خرید نارون.

لولههای افقی باید شیب یکنواختی دست کم برابر ۱ سانتیمتر در ۱۰۰۰ سانتیمتر به سمت نقاط پایین لوله کشی داشته باشد تا هنگام لزوم بتوان آنها را خالی کرد. با چند ضربه و بررسی صدای حاصل از ضربه می توان به این موضوع دست یافت که لوله تا چه حد سالم می باشد. اما از طرفی کلا شیب لوله ها نباید از حد خاصی بیش تر شود ، چرا که اگر این شیب زیاد باشد ، سرعت آب در لوله بسیار بالا رفته و در مکان هایی که خم داریم ، به شبکه ضربه وارد می شود ! یعنی تا حد امكان در نزدیكی منبع تامین آب گرم.

چنانچه تمام یا بخشی از تأسیسات اجرا شده با الزامات مقرر در این مبحث مطابقت نداشته باشد، برای رفع موارد نقص، ناظر ساختمان باید دستور کار لازم را صادر کند. در بسیاری از موارد شیر اصلی در طبقه اول یا طبقه همكف قرار میگیرد. هنگام تعطیل کار روزانه انتهای باز لولهها با درپوشهای موقت، کرباس یا دیگر مواد تصویب شده بسته شود. شیرهای یکطرفه معمولاً بعد از کنتور آب، روی خط تغذیه آب سرد، قبل از آب گرم کن و مواردی دیگر استفاده میشود. محل و اندازه دقیق این اتصالات و شیرهای آن باید طبق نقشهها کارگاهی تصویب شده باشد. پیش از نصب لولهها باید نقشههای لوله کشی با نقشههای معماری – ساختمانی مکانیکی و برقی تطبیق و مسیر دقیق لولههای مشخص شود. توان: همانطور که پیشتر گفته شد پمپ، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند.

قیمت این لوله ها بسیار کم تر از سایر انواع می باشد و می توان از آنها در زمینه های مختلفی استفاده کرد؛ زیرا دارای ویژگی هایی همچون: مقاومت بالا به اسید و باز، عدم تغییر بو و رنگ آب، مقاومت به سرما، مقاومت در برابر رسوب و حرارت، می باشند. اگر شما در زمینه لوله کشی فعالیت می کنید ، حتما می دانید که برای هر لوله یک عدد به کار می برند مثلا می گویند فلان لوله ۴ است و دیگری سایز ۶ می باشد. هر گاه به علت زیاد، تامین شیب پیستونه میسر نباشد، میتوان نقاط تخلیه فرعی دیگری در طول مسیر لوله ایجاد کرد و لوله را از این نقاط به طور قائم به تراز بالاتری برد. در کنار سیفون ، تاسیسات دیگری همچون ونت و یا پر کن سیفون وجود دارند.

چرا که لوله های گالوانیزه بر خلاف لوله های پلاستیکی یا پلیمری انعطاف نداشته و لذا اگر اشتباهی در اندازه گذاری ها رخ دهد ، ممکن است که اصلا قابل جبران نباشد و باعث پرتی و دور افتادن قطعات لوله بشود. لوله های گالوانیزه : چیزی که بیش تر از همه در لوله کشی گالوانیزه اهمیت دارد ، اندازه گذاری دقیق است . این مورد بیش تر در مورد لوله های فاضلاب مطرح می شود ، اما در مورد لوله های آب نیز صادق است . وقتی كه دمای آب توسط شیر اصلی تعدیل شود با تكیه بر سیستم گردش مجدد میتوان از تامین دمای مورد نظر برای آب اطمینان حاصل نمود. متخصصان ایران رادیاتور برای جلوگیری از انسداد دودکش از پرشر سوییچ هوا استفاده کردهاند، همچنین با استفاده از یک سیستم بای پس امکان تنظیم و هواگیری اتوماتیک جریان گاز را فراهم کردهاند. تاسیسات مکانیکی ممکن است همه آنها به یکباره در یک ساختمان انجام نشده و یا وجود نداشته باشند؛ بنابراین افرادی که در این زمینه فعالیت میکنند ممکن است هر یک از تاسیسات را به صورت مجزا و یا باهم به صورت تخصصی انجام دهند.

برای همین این مورد در اجرای فاضلاب تاکید می شود که در هنگام لوله کشی ، حتما و حتما به کمک وسایلی مانند شیلنگ تراز ، شیب دار بودن لوله فاضلاب کنترل شود. در پکیج های تک مبدل، خرابی و معیوب بودن پمپ سیرکولاسیون، می تواند باعث خرابی پکیج و گرم نشدن رادیاتورها شود، که در صورت چنین مشکلی بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. مشکلی دیگر که متاسفانه در لوله کشی های غیراصولی به وفور مشاهده می گردد ، مشکل جریان معکوس فاضلاب است ، به طوری که در این مورد ها ، فاضلاب در خلاف جهتی که می بایست حرکت کرده و عملکرد لوله ها به کل مختل می شود .

در عملیات لوله کشی می بایست توجه داشت که مادگی آن در جهت جریان قرار گیرد. لوله های چدنی نری و مادگی خاصی دارند که قطعات لوله به سادگی در هم می روند . لوله های پلاستیکی یا پلیمری : لوله های پلاستیکی یا پلیمری ، در لوله کشی قدری بیش تر انعطاف دارند و از این رو کار با آن برای لوله کش راحت تر است. لوله کشی آب ساختمان با توجه به مجتمع یا تک واحدی بودن ساختمان و یا بسته به مورد کاربری آن (مسکونی باشد یا تجاری) میتواند بسیار متنوع باشد. کوتاه بودن دوره آموزشی : علی رغم اینکه، دوره آموزشی برق ساختمان کوتاه است اما کارآموزها میتوانند در حین این دوره نیز، فعالیت های متنوعی را تحت نظارت یک برقکار حرفه ای انجام داده و کسب درآمد کنند. در سیمکشی روکار سیمها از روی گچ دیوار عبور داده میشوند که معمولاً به جهت حفظ زیبایی، نظم و امنیت از یک لوله برق مخصوص یا داکت برای پوشاندن سیمها استفاده میشود. برخی از رایج ترین روش های لوله کشی آب عبارتند از لوله کشی روکار و کلکتوری. با لوله روکار از غلاف پلی اتیلن فشارقوی (۱۰ بار) با ۲ سایز بالاتر استفاده شود به طوری که دو سر غلاف ۲۰ سانتیمتر از دو طرف دیوار مجاور بیرون زده باشد .

۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، همزمان با پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، جشن ویژهای در سالن بزرگ تربیت بدنی این دانشگاه برگزار شد. با این حال برای این که سیفون کارایی داشته باشد ، باید سیفون ها به خوبی نصب شوند . پس از لوله کشی و هنگام نصب نیز رادیاتور توسط اتصالاتی به لوله ها وصل می شود. میتوان از لوازم بهداشتی که به پایینترین نقطه لولههای قائم وصل باشند به جای شیر تخلیه استفاده کرد. در تمامی انواع مسیر آب مصرفی پس از اتصال به کنتور، به شیر یکطرفه قطع و وصل در ورودی ساختمان متصل میشود. محل اتصال و اندازه لولهها، که در نقشهها نشان داده شده، تقریبی است. هر جا که در نقشه نشان داده شده یا در مشخصات خواسته شده باشد، لولهها باید توکار یا در زیر خاک نصب شوند. لولههایی که در خارج ساختمان یا در دیوارهای خارجی ساختمان نصب میشوند باید در برابر یخبندان محافظت شوند. شیر اصلی، اولین شیری است كه در سیستم به كار میرود هر چند كه این شیر مصرف كننده در برابر سوختن یا تاول زدن محافظت نمیكند. در این کنترل پنل از کابل استفاده نشده و کل سیستم به کمک امواج کار می کند.

در لوله های پلاستیکی ، باید به این نکته توجه داشت که این لوله ها ، در هنگام لوله کشی باید بدون آب باشند و از این رو باید جریان آب کامل قطع شود. رادیاتورها از نظر ظاهری تنوع دارند و شما با توجه به سلیقه خود میتوانید یکی از سه شکل پرهای، تخت یا پانلی و لولهای را انتخاب کنید. در داخل سوراخهایی که برای گذر لولهها از دیوارها، کفها و سقفها در داخل یا خارج ساختمان ایجاد میشود، باید غلاف فلنج داری از فلز یا دیگر مصالح مقاوم در برابر موش خوردگی کار گذاشته شود. پمپ آب با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی و سپس ایجاد فشار مکانیکی، فشار آب را افزایش داده و کمک میکنند آب یا سیال، به صورت افقی یا عمودی هدایت شود. پس از اندازه گذاری ها ، می توان به کمک لوله بر قطعات را برش داده و به کمک اتصالات زانویی ، سه راهی و …

استفاده از بتن و سیمان یا رنگ آمیزی استخر این موقعیت را فراهم می آورد که در مواقع ضروری، تعمیرات جزئی را بدون کمک نیروی متخصص و هزینه ی کمتری به سایت bpomp انجام برسانیم. اگر از سیستم های صوتی در منزل استفاده می شود باید کابل های شیلددار را به آن ها وصل کنیم و از آن نقطه نیز به ولوم های اتاق و سپس به پشت دستگاه های صوتی برسانیم. توضیحات:تحقیق جامع با موضوع اصول و قوانین لوله کشی گاز ساختمان، در قالب فایل word قابل ویرایش و در حجم 80 صفحه.بخشی از متن:سیستم لولهکشی گاز ساختمان، مشتمل بر لولهکشی رابط، کنتور و لولهکشی داخل ساختمان که از خروجی رگلاتور آغاز و به شیرهای مصرف ختم میشود میباشد.نتیجه: دستگاه نظارت مصالح را با استانداردهای تعریف شده ملی، شرکت گاز و یا بین المللی مطابقت میدهد و آنها را انتخاب میکند و بر اجرای سیستم لولهکشی گاز توسط مجریان ذیصلاح یا مجریان تجربی دارای گواهی مهارت فنی از سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور و مجوز سازمان نظام مهندسی ساختمان استان،بر اساس طراحی ارائه شده نظارت خواهد کرد.1- در نقشه لوله کشی گاز میبایست محل, قطر دودکش و پنجره در پلان مشخص و رنگ بندی با سایزینگ لوله ها مطابقت داشته باشد.2- کروکی, آدرس و زیربنای ملک دقیق و کامل در نقشه ها مشخص گردد.3- جهت شمال پلان از کوچه به سمت ورودی ملک ترسیم گردد.4- با رعایت بند 3 در تمامی نقشه ها میبایست جهت شمال پلان و ایزومتریک نمایش داده شده باشد.5- نقشه های تهیه شده توسط مجری میبایست خوانا, بدون قلم خوردگی, پلان معماری مطابق با واقعیت و با مقیاس مناسب باشد.

طرح نهایی مسیر لولهها باید به اجرا کنندگان رشتههای دیگر کار داده شود تا کارهای خود را با آن هماهنگ سازند به نحوی که لولههای آب، لولههای برق و مجاری هوا با هم تداخل نداشته باشند و مانع باز شدن کامل درها نشوند و در ارتفاع بالاتر از تراز از سر گیر قرار گیرند. لولههای افقی باید بدون اینکه شکم بدهند یا قوز بردارند در حداکثر ارتفاع ممکن نصب شوند. در پایینترین نقطه لولههای قائم و در نقاط تخلیه، شیر تخلیه برنجی نصف یا یک مغزی و در پوش پیش بینی شود. رادیاتور را از هر گونه گرد و غبار و آلودگی با یک پارچه نم دار و تمیز پاک و سپس خشک کنید. نصب رادیاتور شوفاژ، تعمیرات شوفاژ، تشخیص خرابی در شوفاژ خانه، تعمیر موتورخانه شوفاژ، تعویض رادیاتورهای قدیمی، هواگیری رادیاتور شوفاژ، نصب ترموستات اتاقی، آب بندی بین پره ها و حتی تعمیر شوفاژ سوراخ شده توسط متخصصین آموزش دیده و با تجربه هوم سرویز در مناطق ۲۲ گانه تهران پذیرفته می شود.

لولههایی که از داخل یا از زیر دیوارهای رد میشوند باید در برابر خطر شکستگی محافظت شوند. آزمایش شکستگی لوله های چدنی با اعمال ضربه امکان پذیر است. عملکرد صحیح پمپ با استفاده از آب تمیز بدون ماسه و سایر ناخالصی ها و مایعات غیر خورنده امکان پذیر است. لولهها را باید تمیز و بدون پوسته رنگ نگهداشت. این نوع لولهها به دو صورت درزدار و بدون درز تولید میشوند. رادیاتور پنلی در دو مدل تک کنوکتور (تیپ 21) و دو کنوکتور (تیپ 22) تولید می شود. هزینه نصب رادیاتور به تعداد و اندازه رادیاتورها، لوله کشی آب گرم مورد نیاز برای نصب، قطعات و لوازم مورد نیاز بستگی دارد. علاوه بر این در مورد سیفون ها باید توجه داشت برای کارایی بیش تر ، باید حتما سیفون ها به صورت اصولی اجرا شوند ، یعنی قوس سیفون به میزان استاندارد خود باشد. استفاده از ادوات حفاظتی مانند فیوز و رله حفاظت جان نیز از نکاتی است که در طراحی نقشه تاسیسات برقی باید به آن توجه شود.